Rubrika: VÝŽIVA

  HMB - růstový stimulant

HMB nepatří mezi nejpoužívanější suplementy, protože jsou velmi drahá. Ale dávkování HMB společně s Kreatinem zaručuje maximální růst svalové hmoty za současného prorýsovávání!

Historie

HMB jsou derivátem aminokyseliny Leucinu a omezují rozklad svalových bílkovin, který způsobuje Kortizol vznikající při vyšší tělesné zátěži. HMB bylo objeveno jako vedlejší produkt při hledání látky, která by dokázala urychlit růst hovězího dobytka.

Dr. Steven Nissen v roce 1988 hledal látky pro podporu růstu dobytka, tím vzniklo HMB. Po několika dalších letech zkoumání přizpůsobil HMB pro potřeby sportovců, tak aby byla HMB silným růstovým stimulantem bez jakýchkoliv zdravotních rizik.

Ke spotřebitelům se HMB dostala o mnoho let později jako doplněk výživy, který vyrábí řada výrobců.

Dnes jsou HMB častým přípravkem používaným k nabírání svalové hmoty a zároveň k rýsování svalstva. Žádný jiný doplněk výživy nedokáže budovat svalovou hmotu a přitom vás zbavovat přebytečného tuku. I proto jsou HMB dosti drahou záležitostí.

Doporučená denní dávka HMB je 1 - 3 gramy denně. Tato potřebná dávka je však závislá i na hmotnosti (spíše na množství svalové hmoty). Odhaduje se, že například pro kulturistu s hmotností vyšší než 100kg by odpovídající množství mělo být 5 - 6g.

První zmínky o používání HMB u sportovců jsou z roku 1996. Tehdy Američtí plavci používali pravidelně při tréninku HMB. Jejich sportovní výsledky rostly s použitím HMB. Rok 1996 je tedy startem HMB mezi doplňky výživy používané vrcholovými sportovci.

Odborná studie

Dnes se HMB se stejně vysokým účinkem jako u vrcholových sportovců běžně prodávají. Od roku 1996 bylo provedeno velké množství pokusů. Kdy se HMB testovali v různých sportovních odvětvích.

Jeden podstatný test byl proveden v USA na lékařské univerzitě, kdy se testu podrobilo 200 aktivních – kondičních kulturistů, kteří byly 3 měsíce pod stálím dohledem lékařů. Byly sledovány různě vysoké dávky HMB v několika intervalech jdoucích po sobě.

Na této studii pracovalo 50 lékařů a sportovních trenérů, kteří pečlivě zapisovali získané hodnoty. Skupina aktivních kulturistů ve věku 18 až 45 let, byla podrobena blízkému zkoumání účinnosti HMB na sportovní výkonnost. Nejsledovanějším faktorem byl především růst svalové hmoty a síly. Dalším sledovaným faktorem byla i velikost účinku spalování tuků u cvičenců.

Vybraní jedinci brali HMB v množství 3g denně, což je 12 tablet po 250mg. (Takové to balení dnes běžně koupíte.) Po 3 měsících pravidelného užívání 3g denně se zjistilo, že v průměru došlo k nárůstu čisté svalové hmoty o 3,5kg při zvýšení svalové síly v průměru o 25%.

Co se týká spalování tuků, došlo se k překvapivému závěru, kdy s nárůstem aktivní svalové hmoty bylo procento spáleného tuku vysoké. V průměru došlo ke spálení 15% tuků, což vede k prorýsování svalstva.

HMB nejsou spalovačem tuků, ale přitom k pálení tuků (k rýsování) dochází. Závěr celého výzkumu byl fascinující v tom, že HMB podporují růst svalové hmoty za současného spalování podkožního tuku u žen i mužů, což do dneška žádný jiný doplněk výživy nedokáže!

HMB byli jeden čas velice populárním výživovým doplňkem. Jejich pozoruhodné výsledky jsou dnes stále využívány mnoha sportovci. Jelikož cena HMB je vyšší než cena jiných růstových stymulantů, tak HMB nepatří mezi nejprodávanější doplňky výživy, ale mezi nejúčinnější. Účinnost HMB je stále neporazitelná! Zkušení kulturisté považují HMB za účinnější než kreatin.

HMB a sport

1. Stimuluje růst svalové hmoty a zvyšuje maximální sílu
2. Chrání svalovou hmotu a působí antikatabolicky
3. Výborně se doplňuje s kreatinem
4. Napomáhá k větší vyrýsovanosti svalstva

Dávkování

Užívejte 3 - 5 kapslí 30 minut před fyzickým výkonem a stejné množství ihned po tréninku. V odpočinkový den užívejte nalačno 1 tabletu (250mg) a každé 2 - 3 hodiny během celého dne. Kapsle zapijeme dostatečným množstvím tekutin. Nejvyšší max. denní dávka je 12 kapslí po 250mg.

Produkt lze zakoupit v obchodech:

www.jagrfit-sport.cz

 

 

 

2017 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.